Ne každý se cítí ve své kůži, ocitne-li se na místě plném neznámých lidí. Pokud i vy ve velké společnosti spíše klopíte zrak a hledáte si důvody, proč se vytratit na bar, překontrolovat doručené maily v telefonu, nebo si potřetí jdete prohlédnout výstavu fotografií ve foyer hlavního sálu, přečtěte si devět tipů, které by vám mohly letos seznamování na Jedné lodi usnadnit.

Odolejte pokušení dorazit později

Moc se vám do toho nechce, a tak se raději ještě zdržíte v práci. Ve skutečnosti je však z kraje večera mnohem příhodnější čas pro navázání nových kontaktů. Lidé ještě nejsou rozdělení do skupinek a zabraní do rozhovorů. Pokud je pro vás navazování kontaktů s novými lidmi opravdu noční můrou, nastavte si časový limit. Například, že přijdete na hodinu, a tu se budete seznamování opravdu věnovat.

Přijďte poslouchat

Děláte skvělou práci, která vás baví a věříte jí, ale neradi se s ní chlubíte na potkání? Přijde vám hloupé jen tak za někým přijít a začít o sobě vyprávět? Buďte bez obav, nic z toho nemusíte dělat. Naopak, mnohem hodnotnější vztahy navážete, když se budete snažit dozvědět více o lidech okolo sebe. Přijďte si poslechnout příběhy nových lidí a zjistit, jak vy můžete pomoci jim.

Připravte se předem

Jak vyjádříte poslání vaší organizace ve třech větách? Nebo ještě lépe ve třech slovech? Jaké jsou dva výsledky vaší práce z poslední doby, které vám udělaly radost? Proč jste se vůbec pustili do projektu, kterému se teď věnujete? A jaký máte hlavní cíl do konce roku? Nebojte se odpovědět si pro sebe na všechny tyto otázky nahlas, nebo ještě lépe, odpovědět na ně u oběda kolegovi či kolegyni.

Jednejte s lidmi jako s přáteli

Představte si na chvilku, že jsou ti neznámí lidé ve skutečnosti vaši dávní kamarádi ze základní školy. Vůbec nevíte, čemu se dnes přesně věnují, ale opravdu vás to zajímá. Přistupujte stejně k novým kontaktům. Když máte o lidi okolo sebe opravdový zájem, cítí se komfortně a hovor snáz plyne.

Požádejte o představení

Rádi byste se s někým seznámili a nemáte odvahu ho/ji oslovit? Najděte někoho, z organizátorů, kdo se na lodi zná se všemi, a požádejte o propojení.

Ptejte se na jednoduché otázky

Neschovávejte se v rozích místností. Namísto toho někoho oslovte s jednoduchými otázkami: “Smím se připojit?”, nebo: “Co vás sem dnes přivedlo?” Vyslechněte si celou odpověď. Pokud nejste extrovert, je pro vás jistě přirozenější poslouchat, a to je přitom jeden z nejlepších způsobů, jak se seznámit s lidmi.

Usmívejte se, buďte vřelí

Je to tak snadné, a přitom tolik opomíjené. Úsměv je nejsnazší způsob, jak “prolomit ledy” a udělat z obyčejné konverzace vřelé setkání. Nezapomeňte se usmát, ještě než vkročíte na palubu, a usmát se znovu před každým novým rozhovorem.

Buďte pozorní

Dívejte se lidem do očí, zopakujte jejich jméno. Zamyslete se nad tím, co jim vy můžete nabídnout.

Lodí to teprve začíná

Když se setkáte s někým zajímavým, nezapomeňte se nakonec zeptat, jak nejlépe můžete zůstat v kontaktu. Někteří lidé preferují telefon, jiní sociální sítě jako LinkedIn. Spojte se během 48 hodin, abyste dali najevo svůj zájem, a připomeňte něco z vaší společné konverzace na lodi, aby se na vás váš nový kontakt lépe rozpomněl.